רבים מעובדי ההוראה בוחרים לצאת לפנסיה מוקדמת. השאלה מתי כדאי לפרוש היא שאלה רלוונטית כמעט לכל מורה. לא כולם מחכים לצבור 70% גמלה. רבים רוצים לפרוש בשל שחיקה, עייפות, סיבות משפחתיות, אישיות ובריאותיות או בשל רצון לפנות זמן לעיסוק חדש. מבחינה כספית, יציאה לפנסיה מוקדמת זהו עסק כלכלי משתלם בדרך כלל! לעיתים כדאי לחכות עוד שנה שנתיים למועד הזכאות לפדיון ימי מחלה. אך, למי שצבר קרוב ל- 60%, יציאה לפנסיה מוקדמת בגיל 50+ כדאית לעיתים גם אם מדובר בהפסד פדיון ימי המחלה.  ובעיקר לעובדי בעלויות!
 
קבלת מענקי עידוד פרישה לעובדי משרד החינוך- עובדי משרד החינוך הפורשים מטעמי שחיקה, זכאים לקבל מענק עידוד פרישה מהאוצר בסכום של למעלה מ-100,000 ₪ בגיל 55, ההולך וקטן ככול שמתקרבים לגיל 60, וזאת בנוסף למענקי עידוד הפרישה שהעובדים מקבלים ממשרד החינוך! מומלץ לבדוק, האם להגדיל את הצבירה הפנסיונית על ידי שימוש בשבתון, ולספוג את ההפחתה בגובה מענקי עידוד הפרישה, או להקדים ולפרוש,  ולזכות במענק פרישה גבוה יותר.
עובדי בעלויות אינם זכאים למענקי עידוד פרישה. אם יפוטרו, יצטרכו לבחור בין פיצויי פיטורים מוגדלים לבין פנסיה מוקדמת. לעובדים ותיקים שרוצים לפרוש פרישה מוקדמת, מומלץ להתייעץ במכון האם ניתן להוציא מענקי עידוד פרישה לפנים משורת הדין מהמעסיק. לשם כך צריך לדעת לנהל מו"מ, לדעת מה להגיד, ואיך- ונציגת המכון תעשה את העבודה ביעילות ובמומחיות - בעבורכם.
במקרה של פיטורים, מומלץ להתייעץ האם לצאת לשבתון קודם ניתוק יחסי עובד מעביד, ולהגדיל את הפנסיה, או לצאת מיד לפנסיה מוקדמת. השיקולים רבים ותלויים בגורמים שונים.
 
מה הסיכוי שיאשרו את בקשתך לצאת לפנסיה מוקדמת? הממשלה לא חייבת לאשר לכול המבקשים פנסיה מוקדמת לצאת במועד הראשון להגשת הבקשה. על כן, במקרים מסוימים, צריך להחליט האם לקחת סיכון ולעבוד עד כמעט הגעה ל- 70% צבירה או להקדים את היציאה לפנסיה מוקדמת בשנה. השיקול משתנה בהתאם למעסיק.
 
אם ביקשת לצאת לפרישה מוקדמת, ובקשתך אושרה- מותר להתחרט?- כן. התחרטת והודעת על ביטול בקשתך- לא קרה שום נזק. בשנה שתרצה לצאת לפנסיה תוכל להגיש בקשה מחדש.
 
מתי כדאי לפרוש? זה תלוי בכל כך הרבה היבטים ששווה להתייעץ עם מומחה. אם הנך שחוק- מומלץ להתייעץ במכון, כי לעיתים כדאי לעבוד בחלקיות משרה ולקנות זכויות, או להשתמש בימי מחלה צבורים, או בשבתונים - ולדחות את מועד הפרישה בשנה שנתיים, וכך להגדיל את גובה הגמלה.
גובה השכר של משרה מלאה גבוה תמיד מגובה הגמלה, וגם לא לכל אחד קל לחזור לעבוד במערכת החינוך לאחר הפרישה. ישנם שיקולים מתנגשים, לכאן ולכאן ולכן מומלץ להיעזר במומחה שיצביע בפנייך על הרווחים וההפסדים- כדי שוכל לעשות בחירה מושכלת.
 
פוטרת. להסכים לפרוש או לא? לבקש פיצויי פיטורים מוגדלים ולעבור לעבוד אצל מעסיק אחר? או לבחור בהזדמנות לצאת לפנסיה מוקדמת? לעיתים כדאי לעשות מהלימון לימונדה: לקבל את הפיטורים באהבה, ליהנות מתנאי הפרישה ומהכספים הנלווים להם, ולהמשיך לעבוד במקום אחר. במכון נבדוק עבורך מה האופציה הכדאית ביותר, ונסייע בידך להוציאה אל הפועל!
 
הבריאות נפגעה. האם להשתמש בימי מחלה ולצאת לפנסיית נכות, או לצאת לפנסיה מוקדמת ולקבל את הפדיון של ימי מחלה בלתי מנוצלים? אם תגישו בקשה לפנסיית נכות לא תוכלו לפרוש משחיקה. את החלטת הוועדה הרפואית תהיו חייבים לכבד, או מקסימום להגיש ערעור ולכבד את החלטת הערעור. לכן, כל עוד הנושא בשליטתכם והבעלות לא זימנה אתכם לוועדה רפואית- חשוב לשקול ולהתייעץ בטרם תבחרו במסלול נכות. אמנם אחוזי פנסיית הנכות בדרך כלל גבוהים ממה שתקבלו במסלול הפנסיה המוקדמת הרגיל, אך מסלול פנסיית הנכות אינו מאפשר לכם לעסוק בכול עבודה אחרת! אם אינכם מעוניינים להימצא מחוץ למעגל העבודה- חשבו פעמיים לפני שאתם נוקטים בצעד בלתי הפיך! אם בחרתם במסלול הרפואי- תוכלו לקבל יעוץ לקראת הוועדה או לווי לאורך התהליך מיועץ חיצוני מומחה, העובד עם המכון.
 
כמה מותר לעבוד לאחר הפרישה? יש שוני בין עובדי בעלויות לבין עובדי משרד החינוך. ישנן הגבלות של האוצר על הפורשים ממשרד החינוך, התקפות עד גיל מסוים. הפורשים מתקציבית ועוברים את גובה ההכנסה המותרת מעבודתם לאחר הפרישה- צריכים לקחת בחשבון, שיקצצו מגובה גמלתם, ובמקרים מסוימים אף עלולים לדרוש את החזרת מענקי הפרישה, או שיפגעו בזכותכם לפדיון ימי מחלה.
במקרים קיצוניים יכול האוצר לדרוש מכם לבחור בין הפסקת תשלום הגמלה לבין הפסקת עבודתכם הנעשית במקביל לקבלת הגמלה.
 
האם מורה שמקבל קצבה וממשיך לעבוד יהיה זכאי לקבל אבטלה אם יפוטר? התשובה אינה חד משמעית. תלוי מה הרווחת קודם, מה גובה גמלתך, ומה תקרת השכר הקובע של ביטוח לאומי.
 
עזבתי את עבודת ההוראה. איך אשמור על הזכות לצאת לפנסיה מוקדמת? לפנסיה מוקדמת יוצאים מעבודה או משנת שבתון. מומלץ להתייעץ בטרם עושים הסבה מקצועית כדי לשמור על הזכויות הפנסיוניות, ועל הזכות לפרוש לפני גיל פרישה. כל עוד יש חל"ת ניתן לקנות 3-5 שנים זכויות פנסיוניות. יש החוזרים להוראה כדי לצאת לפנסיה מוקדמת. מומלץ להתייעץ בטרם עוזבים את המערכת, כי במקרים של התנהלות שגויה, לא כל דבר ניתן לתקן.
 
האם כדאי לפרוש פרישה מוקדמת לפני קבלת הדרגה הבאה או המקסימאלית באופק חדש? כמה שווה לחכות לקידום בדרגה לפני הפרישה? השאלה רלוונטית בעיקר כשמדובר בקידום שני, בין דרגות  7 לדרגה 9, התלוי במכסות, כי אז הקידום אינו וודאי. האם לקחת סיכון ולפרוש, או לחכות לקבל קודם כל את הדרגה? ואם לחכות- איך זה ישפיע על השיקולים הכספיים והאחרים?
 
יציאתי לפנסיה מוקדמת. רווחי לפתוח עסק עצמאי? מרבית המורים ניחנו בכול התכונות הנדרשות להקמת עסק עצמאי: יזמות, יכולת ארגון, אחריות, ייצוגיות, יכולת וורבאלית, יכולת השפעה, יכולת תכנון והגעה ליעדים ועוד. אמנם ישנן הגבלות על גובה ההשתכרות מהאוצר. אבל עסק עצמאי לא נבנה ביום אחד. וההגבלות מסתיימות בשלב מסוים. צריך להעיז לחשוב ולפעול מחוץ לקופסה כדי להצליח. כשתוחלת החיים הממוצעת היא 83 לנשים, ו-81 לגברים, גיל 55 הוא גיל מעולה לפתוח עסק עצמאי בתחום התעניינותכם ומומחיותכם, למתג את עצמכם מחדש, ולזכות בקריירה עצמאית חדשה ומלהיבה! 
 
לבדיקת כדאיות פרישה, פנו למכון למימוש זכויות מורים: 050-9005452


המלצה:
ניצן שלום

אני רוצה להודות לך על המקצועיות היושרה והנסיון . 
הודות לכך, ולטיפולך, קיבלתי עלייה בדרגת אופק חדש, וכספים רטרואקטיביים,
וכן, הכרה בשנות עבודתי בקיבוץ בחישוב השנים הצבורות לפנסייה תקציבית,
וגם תוספת 10% על גמול משרת אם על חלק מהשנים בהיקפי המשרות הצבורות לפנסייה. 

ההכרה שלך את מערכת החינוך, הידע בבדיקת תלושי שכר, בחישוב דרגת אופק וגמולי ההשתלמות
ובכתיבת מכתבים 
לגורמים הרלונטיים- סייעו לי לקבל את המגיע לי.
אני מאוד מודה לך על כך. 
ממליצה בחום לכל עובד הוראה לעשות בדיקה מקיפה כיון שיש פעמים שיש טעויות. 
שוב תודה
אוסנת
תכנון פרישה